Pokemon Go Nasıl Oynanır, nereden indirilir?

Paylaş

Niantic labs firmasının İnsgress oyununun alt yapısını kullanarak hazırladığı Pokemon Go sonunda yayınlandı.  05.07.2016 tarihinde yayınlanan oyun şimdilik Yeni Zelanda, Avusturya ve Amerika’dan indirilebilir durumda. Beta sürüm tamamlandığında oyun ülkemizden de indirilebilir duruma gelecektir.

Yukarda belirttiğimiz gibi oyunu sadece Google Play Store ve App Store üzerinde sadece belli ülkelerdeki kişiler indirebilmekte. Peki biz ülkemizde oynayabilmek için ne yapıyoruz?

POKEMON GO İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yukarıdaki Apk dosyasını telefonumuza indirip kuruyoruz. Kurduktan sonra Google hesabımız ile birlikte kayıt olup GPS sistemimizi açtıktan sonra karakter yaratma ekranımıza girip karakterimizi yaratıyoruz. Ardından Squirtle, Charmander, Bulbasaur arasında seçim yapıp ilk pokemonumuzu yakalıyoruz.

pokemon1

Yakaladığımız pokemon ile birlikte ekstra olarak 3 Candy ve 100 Stardust kazanıyoruz. Pokemon Candy‘ler yakaladığımız pokemonlardan gelen ve onları evrimleştirip (evolve) güçlendirmek (power up) için kullanabileceğimiz şekerler. Yakaladığımız pokemonun üstüne tıkladığımızda güçlendirmek için kaç Stardust gerektiğini yazacaktır. Stardust’ları pokemon yakalayarak kazanabilir ve biriktirebiliriz.

 

Pokemonları Nereden Bulacağız?
Oyun tamamen GPS ile birlikte çalıştığından eğer bir pokemon sizin bulunduğunuz alanda belirirse telefonunuz oyun açıkken titreyerek yakalayabileceğiniz bir pokemon olduğunu size bildirecektir. Vahşi pokemon türleri bulunduğunuz alana göre farklılık gösterebilir. Denize yakın bir yerde oturuyorsanız bol bol Psyduck, Goldeen gibi su pokemonlarını yakalama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ama daha çok şehir merkezi gibi binaların yükseldiği bir alandaysanız Zubat ve Rattata ikilisiyle iyi şanslar dileriz! 🙂
Bir bisiklete sahipseniz pedallara çevirmeye başlamanızı tavsiye ederiz.

pokemon2

Etrafınızda beliren pokemonun üstüne tıklayıp combat penceresine giriş yapın. Ardından ekranınızın ortasında olan pokeballı (poketopu) hedef halkası pokemonun vücudunu kaplayacak bir seviyeye ulaştığında  parmağınızı ileriye doğru kaydırarak fırlatın. Düz bir çizgide fırlatmaya gayret gösterin, yoksa poketopunuz sağa sola kaçabilir. Hedef halkası yeşil olan pokemonları kolayca yakalayabilirsiniz. Fakat hedef halkası sarı, turuncu ve hatta kırmızıysa bunun anlamı; o pokemon sizi biraz uğraştıracak. 🙂

PokeStop Nedir?

pokemon3

Haritanızda yürürken görebileceğiniz mavi, yuvarlak heykellere PokeStop deniyor. Bu PokeStop’lar şehrinizin önemli ve popüler mekanlarında bulunuyor. Yaklaştığınızda tıklayıp açılan sayfada parmağınızı sağa veya sola çekerek döndürebilirsiniz. Ardından işinize yarayacak item’ları sizler için düşürüyor. Pokeball, potions, egg vb.

GYM’ler ve GYM Lideri Olmak

pokemon4

Eğer 5. seviyeye ulaştıysak artık bir takım seçebiliriz. Takım seçme işini oyunda sol altta profilimizde bulunan “Team” kısmından yapıyoruz. Şuan da seçebileceğimiz 3 adet farklı takım bulunmakta. Sarı rengi temsil eden takım; Team Instinct, mavi rengi temsil eden takım; Team Mystic ve kırmızı rengi temsil eden takım ise Team Valor. Takımların şuan da spesifik özellikleri bulunmamakta. Yani arkadaşlarımızın daha çok olduğu bir takımı seçebilirsiniz.
Takım seçtikten sonra yine tabana kuvvet! Hemen en yakınımızdaki camiiye veya şehir simgelerimizden birine gidiyoruz.

Gymleri haritamızda devasa yapılar olarak görebiliriz. Eğer GYM gri renkte simgelenmiş ise şanslıyız! Demek ki kimse o GYM’i daha keşfedip pokemon bırakmamış. Gym’e yakınlaşıp haritadan tıklayıp “Add Pokemon” butonuna tıklıyoruz ve en güçlü pokemonlarımızdan birini oraya bırakıyoruz. Eğer GYM’de seçtiğimiz takımın rengi dışında herhangi bir renk varsa GYM diğer takımlar tarafından ele geçirilmiş demek oluyor. Yapmamız gereken oradaki liderleri bir güzel pataklayıp, kendimiz yerleşmek.
Ve üçüncü olasılık!
Gym’de kendi seçtiğimiz takımın rengi varsa arkadaş arkadaş oraya gidip, takım arkadaşımızın yanına kendi pokemonlarımızdan birini yine “Add Pokemon” seçeneğini kullanarak ekleyebilir, böylece oradaki bir diğer GYM Lider’i olabiliriz.
Savaşlarımızın hepsi bittikten sonra sıra geldi ölmüş olan pokemonlarımızı diriltmeye, yaralanmış olan pokemonlarımızı da iyileştirmeye!
Oyunda Items butonuna bastıktan sonra önümüze gelen Revive eşyası ile ölmüş olan pokemonlarınızı diriltebilirsiniz. Potion‘lar sayesinde de yaralanmış pokemonlarınızı kolayca iyileştirebilirsiniz.

Pokemon Go Nasıl Oynanır, nereden indirilir?
3 (60%) 1 vote

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.