Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc000007b) Hatasının Çözümü

Merhaba arkadaşlar, bir konumuzdan gelen sorular doğrultusunda bu konuyu açma gereği duydum konu içeriği alıntıdır ama tüm çözümler bir arada yer almaktadır.

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b hatasının çözümü

Programları Windows bilgisayarınızda çalıştırırken Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b hatasını pek çok nedeni olabilir. 0xc000007b hatası genelde 32 bit ve 64 bit uygulamalarının DLL dosyalarının karışmasından veya bozulmasından dolayı oluşur. Örneğin 32 Bit bir program yüklediniz ve bu uygulama hatalı olarak 64 Bitlik bir uygulama dosyasını yüklemeye çalıştığında bu hata oluşur.

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b hatasının olası sebepleri ve çözümleri:

Çözüm 1

.Net Framework dosyalarının bozulması veya silinmesi

Bu durumda 0xc000007b hatasının çözümü için .Net Framework uygulamasının yeniden yüklenmesi gerekir.

.Net Framwork pek çok Windows uygulamasının çalıştırılabilmesi için gerekli bir uygulama çatısıdır.

.Net Framework’u buradan indirebilir yeniden yükleyebilir ve onarabilirsiniz.

Çözüm 2

 0xc000007b  hatası veren uygulamanın dosyalarının bozulması veya silinmesi

Çalıştırırken Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b hatası aldığınız programı yeniden yüklemek sorunu çözebilir. Bu hatayı aldığınız programı yeniden yükleyin Uygulamayı yeniden yüklemek  0xc000007b hatasının çözümü olabilir

Çözüm 3

Bilgisayara bulaşan virüsler

Bilgisayara bulaşan virüs veya malware gibi zararlı yazılımlar  0xc000007b  hatası almanıza neden olabilir. Bu durumda önce bilgisayarınızı bir virüs taramasından geçirmelisiniz.

Çözüm 4

Uygulamayı yönetici olarak çalıştırın

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b  hatası veren programın kısayolunu sağ tuşla tıklayın ve özelliklerine girin. Uyumluluk sekmesinde en alt bölümde  Bu uygulamayı yönetici olarak çalıştır‘ı seçin.

Bazı uygulamalar düzgün çalışabilmek için Yönetici haklarına ihtiyaç duyarlar. Bu seçeneği seçerek uygulamanıza yönetici hakkı vermiş oldunuz.

Çözüm 5

Bilgisayarı yeniden başlatın.

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b hatası ile ilk kez karşılaşıyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bazen geçici sorunlar Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b hatasına sebep olabilir.

Çözüm 6

Eksik veya hatalı Window güncellemelerini yeniden yükleyin.

Denetim masasından Windows güncelleştirmelerine girin ve eksik olan güncellemelerinizi yükleyin. Eksik Windows güncellemeleri soruna sebep olabilir.

Çözüm 7 

0xc000007b Hatası veren uygulamanın yaması veya güncellemesi var mı kontrol edin.

0xc000007b hatasının çözümü için  çalıştırırken bu hatayı aldığınız uygulamanın güncellemesi var mı kontrol edin. Güncellemeyi uygulamanın web sitesinden kontrol edebilirsiniz. Programlar bazen Windows işletim sisteminin farklı sürümlerinde uyumluluk sorunu yaşarlar. Örneğin Windows 7’de sorunsuz çalışan uygulama Windows 8’de Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı hatası verebilir. Bu durumda ilk yapılacak olan uygulamanın bir güncellemesi veya yaması var mı kontrol etmek ve bu güncelleme / yamayı yüklemek olmalıdır.

Çözüm 8

Eksik veya hatalı Microsoft Visual C++ 2010  kütüphanesi

Pek çok uygulama düzün çalışmak için Microsoft Visual C++ 2010  kütüphanesine ihtiyaç duyarlar. Sizde Microsoft Visual C++ 2010  kütüphanesi eksik veya bozulmuş ise Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı hatası alabilirsiniz.

Bunun için Microsoft Visual C++ 2010 32 bir sürümünü buradan indirebilir  Microsoft Visual C++ 2010 64 bit sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Yüklemelersen sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Çözüm 9

Bozuk veya eksik DirectX’i yeniden yüklemek

Eğer  Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b hatası aldığınız program bir oyun ise bu durumda ilk yapmanız gereken DirectX’i yeniden yüklemek olmalıdır.

DirectX oyunlarda ekran kartınızın grafik özelliklerini  tam anlamı ile kullanmasını sağlayan bir Windows bileşenidir.

Çözüm 10

Uygulamayı yönetici olarak çalıştırın.

Windows 7 veya Windows 8 kullanılıyorsanız Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı 0xc000007b hatası çözümü için, hatayı aldığınız uygulamanın kısayolunu sağ tuşla tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır“ı seçin.

Yönetici olarak çalıştırmak pek çok uygulamada bu sorunu çözecektir.

Çözüm 11

Soruna yol açan DLL dosyalarının değiştirilmesi

Özellikle 64 bit sistemlerde bu çözüm işe yarar. Eğer diğer çözümler işe yaramadıysa bu çözüm en son uygulanması gereken ve riskler içeren bir yöntemdir.

Öncelikle bu dosyayı indirin.

Sıkıştırılmış dosyayı açın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Güvenli kipte açın.

Zip doyası içerisindeki mfc100.dll, mfc100u.dll, msvcr100.dll, msvcp100.dll and msvcr100_clr0400.dll dosyalarını C:\Windows\System32 klasöründeki dosyaların üzerine yazın.

Ve bilgisayarı yeniden başlatın.

“Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc000007b) Hatasının Çözümü” üzerine 10 yorum

 1. Acrobat X Pro da ve distiller açılmıyor diğer tüm programlar sorunsuz.
  Bu problemim için ne yapabilirim?

  Cevapla
 2. 2 gündür onlarca yöntem denedim program bozuktur diye 4-5 farklı siteden indirdim adil kullanım kotam doldu ve hala aynı problemi yaşıyorum memlekette bu problemi çözecek kimse yok.

  Cevapla
 3. Allah sizden razı olsun. Sleeping dogs oyununa bir türlü giremiyordum bu hata yüzünden. Son çözümü uyguladım şimdi sorunsuz açılıyor.

  Cevapla

Yorum yapın