Nasıl bisiklet lisansı alınır? Ferdi bisiklet sporcularının dikkat etmesi gereken kurallar

Merhaba arkadaşlar

Bu konumda nasıl bisiklet lisansı alınır onu anlatacağım. Bisiklet lisansı alırsanız Bisiklet Federasyonu yarışlarına ve özel yarışlara katılabilirsiniz, bisiklet üzerinde bir kaza geçirdiğiniz zaman farklı muamele görürsünüz tabi bu sizin haklı olduğunuz durumlar da geçerli gidip duran arabaya bisikletle çarparsanız lisansınızın olması size pek bir avantaj kazandırmaz. Burada anlatacağım şekilde alacağınız lisans ferdi sporcu lisansıdır. Bu lisans ile yarışlara girdiğinizde düz ve reklamsız forma ile yarışmak zorunda olursunuz. Eğer ferdi sporcuysanız ve bir sponsorunuz varsa bunu federasyona yarıştan önce bildirmeli ve bununla ilgili ücreti federasyona ödemelisiniz. Federasyonun sponsorunuz olduğuna dair size vereceği belgeyi her yarıştan önce hakem heyetine sunmanız gerekmetedir. Aksi takdirde start alamassınız.

Eğer ferdi değil de bir spor klübü için yarışacaksanız oradaki antrenör ve yöneticileriniz gerekli lisans işlemlerini büyük ihtimalle sizin yerinize hallecektir.

Gereken Belgeler:

a) Nüfus cüzdanı aslı veya noterden tasdikli örneği.
b) Kulüp lisansı için 3 adet, ferdi sporcular için 2 adet fotoğraf.
c) 18 yaşından küçükler için il veya ilçe müdürlükleri veya köylerde muhtarlıklarca tasdiklermiş veli izin belgesi
d) Sağlık Raporu. Bu rapor en yakın sağlık ocaklarından veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınabilir.
e) Kulüp adına lisans alacaklar için iki adet, ferdi lisans alacaklar için bir adet tescil fişi.

İl müdürlüğünce yukarıda belirtilen belgelerle birlikte müracaat edildikten sonra belirtilen zaman zarfında( aynı gün de verilebilir ) lisans işlemleri tamamlanır.

Lisanslar bir yıl geçerlidir. 01 Ocak ile 31 Aralık tarihlerinde geçerlidir.

Lisans Yenileme:

Yenileme işlemleri için her sene sağlık belgesi, 2 adet fotoğraf ve eski lisansının il müdürlüğüne verilmesi yeterlidir.

Yabancı Uyruklu Sporcuların Lisans çıkarma ve yenileme işlemleri için:

“Yabancı sporcuların tescil, vize ve transfer yapabilmesi için en az bir yıllık oturma izni ile bağlı oldukları ülke federasyonlarından gerekli iznin federasyonca alınması zorunludur.

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu sporculara, ikametlerini belgelemeleri ve başka bir ülkede sporcu olmadıklarını taahhüt etmeleri halinde her zaman ferdi lisans verilir. Ancak; ferdi lisanslarını kulüp lisansına dönüştürmek istemeleri halinde yabancı uyruklu sporcular ile ilgili diğer hükümlere tabidirler.”

Silah Altına Alınan Sporcular

” Muvazzaf subay ve astsubay ile Silahlı Kuvvetlere katılmadan önce sivil kulüplerde tescilli bulunan erbaş ve erler, askeri okul öğrencileri; mensup oldukları askeri okullar; Kuvvet Komutanlıkları veya Jandarma Genel Komutanlığı spor güçlerinde yer alır ve Silahlı Kuvvetler Şampiyonasına katılabilirler. Bunların sivil kulüplerle ilişikleri kesilir. Kulüplerin haricinde, ferdi olarak lisans çıkarmak isteyenler bağlı oldukları komutanlıklardan izin almak zorundadırlar. Ancak, Silahlı Kuvvetlerin çeşitli karargah, kıta ve kurumlarında görev alan sivil personel, askeri güçlerin ve sivil kulüplerin her türlü faaliyetlerine katılabilirler. Silah altına alınan sporcular askeri güçler adına lisans çıkartarak müsabakalara katılabilirler. Silah altına alınmadan önce, sivil kulüplerde tescilli bulunan sporcular, terhis olmak kaydı ile silah altına alınmadan önceki sivil kulüplerine hiçbir belge aranmaksızın ve süre beklenilmeksizin dönebilirler. Ancak başka bir kulübe gitmek istediklerinde haklarında transfer hükümleri uygulanır. Bu durumda olan sporcuların silah altında lisanslı ve lisanssız geçirdikleri süreler, sivil kulüplerindeki tescil sürelerinden sayılmaz. Askeri güçler adına katıldıkları resmi yarışmalarda taahhütname aranmaz.”

“Nasıl bisiklet lisansı alınır? Ferdi bisiklet sporcularının dikkat etmesi gereken kurallar” üzerine bir yorum

Yorum yapın