Windows 8 Dns Değiştirme Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar, konu talebi sayfasından dns değiştirme ile ilgili gelen bi sorudan sonra bu konuyu açmaya karar verdim. Dns değiştirmek basit bir işlemdir konu içeriğinde kullanabileceğiniz dnsleride vereceğim. Resimleri sıra sıra uygularsanız sorunsuz bir şekilde dns’yi değiştirebilirsiniz. Dns adresinizi değiştirdikten sonra yasaklanmış sitelere vs. giriş engeliniz kalmayacaktır.

Neyse anlatıma geçelim

dns1

Öncelikle sağ altta görünün wifi simgesine tıklayacağız wifi kullanmayanlar da bilgisayar şeklinde bir simge olacaktır. Oraya sağ tıkladığımızda “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” diye bir seçenek olacak oraya tıklayacağız.


dns2

Tıkladıktan sonra üstteki resimde görülen sayfa açılacaktır, resimde işaretli olan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” seçeneğine tıklayacağız.


dns3

Oraya tıkladıktan sonra bağlı olduğumuz ağlar çıkacaktır. Hangi ağ aktifse ona sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğine tıklayacağız.


dns4

Özellikler seçeneğine tıkladıktan sonra üstteki resimde gördüğünüz kutucuk açılacak. İşaretli olan “İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” yerin üstüne tıklayıp özellikler de diyebirsiniz veya çift tıklaıyıp içinede girebilirsiniz.


dns5

Kutucuk açıldığında Alt bölümde dns sunucu adresini otomatik olarak al seçeneği seçili olarak gelecektir siz onun bir altındaki seçenek olan “Aşağıdaki dns sunucu adreslerini kullan” seçeneğini seçip dns adresini girin. Aşağıda kullanabileceğiniz iyi dns adreslerini yazıyorum oradan istediğiniz birini girebilirsiniz.

 

DNS ADRESLERİ (En çok kullanılan ve sorun yaşamayacağınız dnslerdir)

Google DNS= 8.8.8.8 – 8.8.4.4

Open DNS= 208.67.222.222 – 208.67.220.220

Norton DNS= 198.153.192.1 – 198.153.194.1

Uydunet DNS= 62.248.80.161 – 62.248.80.162

NOTLAR: Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda değilsiniz ama girmek istediğiniz bir yasaklı site hala kapalı gözüküyorsa tarayıcı geçmişini en baştan temizleyip deneyebilirsiniz veya bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz o zaman sorun çözülecektir.

Windows 7 ve windows 8 aynı şekilde dns değişimi yapılmaktadır.

Sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

“Windows 8 Dns Değiştirme Resimli Anlatım” üzerine 6 yorum

    • Merhabalar, facebook’un yavaşlamasının sebebi bazı sunucularının türkiyede yasaklanmış olmasından dolayıdır. Şuan yasak kalktı sıkıntı yok.

      Cevapla

Yorum yapın